הפרוייקט הארכיאולוגי אפולוניה-ארסוף


אפולוניה-ארסוף, או תל ארשף, ממוקם על רכס כורכר המשקיף על הים התיכון כחמישה-עשר ק"מ צפונית לת"א. האתר יושב לאורך תקופה של כ-1800 שנים, החל מסוף המאה השישית לפנה"ס, בתקופה הפרסית ועד אמצע המאה השלוש-עשרה לספירה, בתקופה הצלבנית.

בשנת 2002 נפתח האתר אפולוניה-ארסוף למבקרים על ידי רשות הטבע והגנים. בשנת 2004 הוכר האתר כאחד ממאה האתרים העולמיים הנמצאים בסכנה, זאת בעקבות התמוטטות רכס הכורכר, על ידי הקרן העולמית למונומנטים. בשנת 2006 האתר באפולוניה -ארסוף נכלל על ידי אונסקו (UNESCO) ברשימת אתרי המורשת הצלבנית בעולם. 

פרוייקט החפירות באפולוניה הינו פרוייקט מתמשך אשר החל בשנת 1950 בחפירה של רשות העתיקות. החפירות הראשונות בסדר גודל גדול  החלו בשנת 1977 כחפירות הצלה מטעם רשות העתיקות על ידי פרופ. ישראל רול מאוניברסיטת תל אביב, אשר ניהל שבע-עשרה עונות חפירה באתר עד שנת 2004. עם זאת רק בשנת 1982 הפך פרוייקט החפירות, תחת ניהולו של פרופ. רול לפרוייקט אקדמאי של אוניברסיטת תל אביב. בין השנים 1998-2000 החפירות באתר נוהלו כיוזמה משותפת של אוניברסיטת ת"א והאוניברסיטה הפדרלית של ריו גרנדה דה סול מפורטו אלגרה, ברזיל. 

בשנת 2006, עונת החפירות השמונה-עשרה באפולוניה, הייתה יוזמה משותפת של המכון לארכיאולוגיה והעולם העתיק על שם ארטמיס ומרתה שרפ ג'וקובסקי באוניברסיטת בראון, ארה"ב, והמכון לארכיאולוגיה ותרבויות המזרח הקדום של אוניברסיטת תל אביב. החפירה נוהלה על ידי פרופ. ישראל רול ודר' אורן טל, אשר קיבל עליו את האחריות לחפירות העתידיות באתר, ובעזרת דר' קטי גלאון מאוניבסיטת בראון.

החפירות באתר מתוכננות להמשך על מנת להבין בצורה טובה יותר את היישוב אפולוניה-ארסוף, את הבסיס האקונומי שלו ואת חשיבותו הפוליטית במהלך התקופות בהן האתר יושב, כמו גם את האינטראקציה התרבותית והאקונומית של היישוב עם מרכזים חשובים אחרים במזרח התיכון. 

חברי צוות הקרן לחקר ארכיאולוגי של ארץ ישראל ישתתפו באופן פעיל בחפירות האתר שיתקיימו בקיץ 2010. בנוסף לכך הקרן תתמוך כלכלית בפרוייקט הארכיאולוגי אפולוניה-ארסוף. עזרו לנו לסייע לפרוייקט חשוב זה. תרמו עכשיו!

אם ברצונכם להתנדב בחפירות הארכיאולוגיות המתקימות באתר אפולוניה-ארסוף לחצו כאן!

 

קישורים נוספים: 

The Apollonia-Arsuf Archaeological Project Homepage at Tel Aviv University.

The Apollonia-Arsuf Archaeological Project Homepage at Brown University.

 

פרופ. ישראל רול על אפולוניה